חסדי אבות

אודות עמותת חסדי אבות

העמותה הוקמה לפני כ-15 שנה, ב-1996 ע"י האחים צבי ודוד אדרעי ובעידודו ובתמיכתו של הרב דב ליאור שליט"א.
העמותה עוסקת בסיוע וחסד למשפחות במצוקה כלכלית, עולים חדשים, אברכים ובני תורה ברחבי קרית ארבע, חברון והר חברון. 
הסיוע מוענק במגוון רחב של תחומים- חלוקת סלי מזון, שוברים לרכישת מזון, בגדים ונעליים, ציוד לחורף ולבית הספר, סיוע ליולדות, סיוע לחיילים והאדרת התורה לילדים ומבוגרים.

עמותת חסדי אבות קרית ארבע

עקרונות העמותה

כוונת העמותה הינה לסייע למשפחות שנקלעו למצוקה לעבור את המשבר ולעמוד על רגליהן בכוחות עצמן. על כן, כאשר משפחה מבקשת סיוע היא חותמת על וויתור סודיות ועליה להיות בשקיפות כספית מלאה לאנשי העמותה. העמותה בוחנת את צרכי המשפחה ולפי זה מחליטה האם וכמה לסייע. 
כאמור, המטרה היא לאפשר למשפחה לצאת מהמשבר, ועל כן מסייעים להם בכל דרך אפשרית- אם זה בעזרת עו"ד, עובדת סוציאלית, פסיכולוג ואנשי מקצוע נוספים שיעניקו למשפחה פתרון כולל. לדוגמא: העמותה תדאג לביייביסיטר או מועדונית לילד כדי שהאשה תצא לעבוד.
הסיוע של העמותה אינו נעשה באופן אוטומטי וגורף אלא באופן מקצועי ומדוייק. כל משפחה מקבלת סיוע של סלי מזון עד 3  חודשים- בתקופה זו היא צריכה לעמוד על הרגליים ולעזור לעצמה. 

חזון העמותה

מטרת העמותה היא שלא יהיו עוד אנשים הזקוקים למזון-
להפיץ את תורת ישראל באהבה לכל עם ישראל, לכל יהודי. להראות את הטוב והיופי של התורה לכל אדם בעולם. החסד נעשה מתוך האמונה בתורה הקדושה- חסש לשם שמים- קידוש השם. 

עמותת חסדי אבות

כיצד הוקמה העמותה

לפני כ-15 שנה, בישיבת ניר בקרית ארבע היה צבי אדרעי, מבוגרי הישיבה אברך, ראש משפחה צעירה. כמוהו היו עוד כמה אברכים שהיו במצוקה כלכלית. צבי החל לארגן, באופן לא רשמי חלוקת סלי מזון למשפחות הצעירות בשכונת החרסינה.
במקביל, אחיו, דוד אדרעי, שגם למד בישיבת נירהחל לפתוח מגוון גמ"חים כדי לסייע לאברכים בשכונה אחרת בעיר. אברכים אלו היו בתקופת השל"ת- שירות ללא תשלום, ואסור היה להם לעבוד. הם קיבלו מילגה מינימלית של 850 ש"ח מהישיבה והיו צריכים לפרנס את משפחתם הצעירה. דוד ארגן גמ"חים של עריסות, מוצצים, שולחנות וכיסאת, סיירת קפה ותה לחיילים ועוד ועוד.
האחים נכחו לראות שהסיוע שהם מעניקים תורם רבות למשפחות ויש צורך בהרבה חסד בעיר. הרב דב ליאור שליט"א קרא לאחים לאחד את הכוחות- להקמת עמותה רשמית ורצינית שתהיה תחת חסותו. העמותה נקראה "חסדי אבות" וקיבלה מחסן מהמועצה המוקמית. את המחסן שיפצו וסידרו ואט אט התרחבה הפעילות של העמותה והפכה למפעל החסד הגדול ביותר באיזור.

הרב דב

הרב דב ליאור שליט”א

ראש ישיבת ניר ורב העיר קרית ארבע, עומד בראש עמותת חסדי אבות.
הרב ידוע בענוותנותו ובפשטותו. הרב ניחן ברוך  מצד אחד ובכתפיים רחבות מצד שני- פוסק, מכוון ומדריך. הרב איש אמת, גאון בהלכה ויראת השמים הולכת לפניו. הרב משתייך לזרם הדתי לאומי אך מחובר לכל חלקי החברה הישראלית ורבים מוצאים אצלו הבנה ואוזן קשבת. מבין לרוחם של הצעירים, צעיר ברוחו. האחים דוד וצבי אדרעי רוחשים כבוד לרב וגאים ברב על עמידתו בראש העמותה. הרב פוסק בכל עניין הקשור בעמותה- הכל עובר דרכו. שקיפות כספית, סיוע למשפחות וכמובן שאלות הלכתיות.

צבי אדרעי

צבי אדרעי

מנכ"ל עמותת חסדי אבות. את טוב הלב והמוטיבציה לחסד ירש ממשפחתו שהייתה משפחה עשירה במרוקו ועסקה רבות בגמילות חסדים. הגיע ממשפחה של 8 נפשות מאשדוד לישיבת ניר בעקבות אחיו הגדול. שירת בצבא בגבעתי, למד לאחר מכן רבנות בישיבה והתחתן בקרית ארבע. אשתו וילדיו התגייסו למפעל החסד גם הם, והם עושים ימים כלילות (פשוטו כמשמעו) במפעל החסד. צבי עובד בעמותה בהתנדבות מלאה. לפרנסתו הוא מנהל בית דירות מטעם החברה לפיתוח קרית ארבע- בית שדרות בו משפחות עולות בעיקר. לצבי כישרון מיוחד בשיווק וניסיון פרלמנטרי רב, הוא אחראי על כל הלוגיסטיקה של העמותה, עובד מול גורמים ממשלתיים, משרדי ממשלה, גורמים מסחריים לגיוס תרומות וכן עם המתנדבים של העמותה והפעילים בשטח.

דוד אדרעי

דוד אדרעי

יו"ר עמותת חסדי אבות. גם הוא ירש ממשפחתו את החסד המושרש בנשמתו. למד בישיבת מרכז הרב (מכון מאיר) ועבר לישיבת ניר בעקבות קריאתו של הרב דב. דוד התחיל ללמוד רבנות, סיים את השירות הצבאי, התחתן וחזר ללמוד רבנות. סיים מסלול רבנות ושחיטה וכיום, לפרנסתו, הוא מפקח כשרות של הרב דב ליאור ויד ימינו. בעמותה הוא עובד בהתנדבות מלאה ואחראי על הצד המעשי. דוד איש שחט ומשמש כ"שר החוץ" של העמותה. כל משפחתו נרתמה לפעילות החסד והבית כתחנת רכבת- האשה והילדים מסייעים לו בעבודתו.

משה קאופמן

אחד ממייסדי העמותה, בוגר ישיבת ניר וגבאי. עומד מול גופים  ציבוריים כגון אולפנות, ישיבות, בתי כנסת ומוסדות. משה נרתם לכל משימה בשמחה ובהתנדבות מלאה.

 

 

ולרי מימוני

מטפלת בגיוס כספים מחו"ל, בעיקר מצרפת וביח"צנות העמותה.